Tasarım Fikirleri

Yetiştirilen Ampüller: Bu Güzelleri Şimdi Dik, Bu Yazın Keyfini Çıkar!

İşte ampuller ile ilgili anlaşma – ilkbaharda çiçek açmak istiyorsanız, onları sonbaharda dikmeniz gerekir. Hangi olabilir … cesaret kırıcı. Özellikle Şubat ayına geldiğinde ve neye ihtiyaç duyuyorsanız, sıcak havalar geldiğinde bahçenizdeki bazı çiçekleri görmek isteyin.

Eh, tipik yıllıklardan daha uzun sürecek ve şimdi planlamaya ve rüya görmeye başlamanıza izin verecek daha hızlı çiçeklere giden bir tür kısayol var. Güzel bir yaz bahçesi için geç değil. Sıfırdan ya da yakından başlasanız bile, birkaç ay içinde 1/3 yaz çiçek açan ampuller, 1/3 diğer uzun ömürlü bitkiler ve 1/3 yıllık bitkiler … Aşağıda nereye ve ne ekeceğinizle ilgili bazı harika fikirlere bakın.

(İlkbaharda ekilen ampuller için nasıl yapılır?) American Meadows’tan bu kılavuz harika bir kaynaktır.)

Old House Gardens , ampuller için inanılmaz bir kaynaktır, çünkü bunlar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birkaç bağbozumu çiçeğinin satıcılarından biridir. “Bağbozumu” ampul nedir? 100, 200, 300 yıl veya daha uzun bir süre önce geleneksel yöntemler kullanılarak yetiştirilmiş ve asıl çizgisi tarihsel bilgi ve belgeleme ile gösterilebilecek olanıdır. (Evet, ampul hatları eski olabilir – bitki yetiştiriciliği 400 yıl önce bile bazı Avrupa ülkelerinde çok ciddi bir çaba oldu – altından daha değerli olan lale hikayesini hatırlayın, yani “ lale manisi ”?)

Sümbülteber

Tuberose , bu listede yer alan diğerlerinden bazıları kadar ilgi görmeyen yaylı bir ektir . Meksika’nın yerlisi, gece çiçek açan bir bitki, yani cennetteki kokusu sıcak bir yaz arifesinde pencerelerinizde dolaşacak.

Neredeyse bu tuberosedan çıkan kokuları koklayabilirsiniz.
Neredeyse bu tuberosedan çıkan kokuları koklayabilirsiniz.

Kokusuyla ödüllendirilirken, tuberose, uzun gövdelerdeki sevimli trompet çiçekleri ile aşağıda gösterildiği gibi bir bahçeye heykelsi ve ilginç bir görsel eklentidir.

Arkasında zambak ile bir bahçede Tuberose
Arkasında zambak ile bir bahçede Tuberose

İris

Tarihi bir ampule güzel bir örnek, ataları 1597 yılına kadar geri çekilebilen, ilkbaharda dikilen bir ampul olan Pallida Dalmatica Iris’tir. Yıllarca (ve yine de aşağıya bakınız), el ile soyulduktan ve birkaç yıl boyunca kurutulduktan sonra, pahalı parfümlerde kullanılan ve çırçır yapmak için, süsen yapan rizomları için. Eski Ev Bahçeleri üzerinden görüntü.

İtalya'da Pallida Iris'in tarlası
İtalya’da Pallida Iris’in tarlası

Pek çok iris çeşidi vardır – aşağıda gösterilen Cesar’ın Brother çeşidi gibi Japon irisleri, boggier alanlar için idealdir (genellikle ekimi zor olabilir) ve bu nedenle gölet veya diğer su özelliklerinin yanında veya alçak bölgelerde Bu ilkbaharda alır ve ıslak kalır.

Islak ortamlar gibi Japon Iris
Islak ortamlar gibi Japon Iris

Ve elbette, iris genellikle mor çiçekler olarak düşünülür, ancak beyazdan sarıya, mavilere, mavilere, pembelere, hayal edebileceğiniz her mor tonuna, mor ve sarıya kadar değişen çok sayıda renkte gelirler. ve hatta siyah. Sinirli bahçıvan bu güzellik sıradışı sarı ve beyaz bir kombinasyonudur.

Hassas bir Hollandalı İris
Hassas bir Hollandalı İris

daylilies

Limonlu Zambak , şimdiye kadar göreceğiniz her günlük olayın geldiği hemen hemen zambaklardan biri. Bu, 1570 yılına kadar uzanıyor ve bahçenize hassas bir vibe vermek için hem süper kokulu hem de küçük. Daylilies teknik olarak ampul değil, aynı şekilde diktiğiniz ve uğraştığınız etli köklere sahip.

Orijinal Limon Zambak
Orijinal Limon Zambak

Daylilies sınırları içinde harika görünüyor ve sulanır ve döllenmiş tutulursa bir süre çiçek açacak – büyümek ve bakımı oldukça kolaydır. Boston bölgesindeki bu kır evi , parlak sarı çiçekleri güzelce kullanır ve dıştaki yıpranmış gri zona ile hoş bir kontrast oluşturur.

Daylillies bir sınır
Daylillies bir sınır

Yıldızçiçeği

Dahlias, ilk önce Aztekler tarafından bahçelerde ekildi ve 1700’lerin sonlarında Avrupa bahçelerine doğru yola koyuldu. Çiçekleri kesmeyi seviyorsanız, bitkileri kestikçe daha fazla çiçek üreteceklerinden, ekimleri çok güzel.

Dahlia’lar, saksılara oldukça kolay bir şekilde ekilebilir ve çeşitli renk ve şekil çeşitliliği, diğer dekoratif çiçek ve bitkilerin her türüyle iyi eşleşmeleri anlamına gelir.

Yıldızçiçeği diğer bitkileri tamamlamak veya kontrast yapmak için çeşitli renklerde gelir.
Yıldızçiçeği diğer bitkileri tamamlamak veya kontrast yapmak için çeşitli renklerde gelir.

Bu beyaz, bordo ve pembe dahlias , New York’taki Long Island’daki Southampton’da bulunan bu evde uzun boylu beyaz phlox’la (zarif renk bank
asını kırarken) karışıyor.

Dahlias ve floksa bir yatakta birlikte ekilir
Dahlias ve floksa bir yatakta birlikte ekilir

glayöl

Glads (genellikle bahçıvanlar olarak adlandırır) dramatik, dikey çiçek aranjmanları yapar ve bolca yetişme eğiliminde oldukları için iç mekanlarda çiçek açan ürünler için mükemmeldir. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her renkte gelen glayöl, bahçelere yükseklik ve değişken bir şekil de ekliyor; bunlar, aşağıda Milwaukee’de de görüldüğü gibi, tarlalarını dikmek isterseniz de dikkat çekici.

Bir alanda büyüyen pembe Glayöl
Bir alanda büyüyen pembe Glayöl

Glayöl de çok esnektir; Bir çayırdaki kır çiçekleri ve yüksek çimlerle karıştırarak okumak ya da rahatlamak ya da özgürleşmek için bu mükemmel noktada olduğu gibi daha resmi bir bahçenin ya da sınırın bir parçası olabilirler.

Bir sınırda açık pembe Glayöl
Bir sınırda açık pembe Glayöl

Belli sebeplerden dolayı “kılıç-zambaklar” olarak da adlandırılan Glayöl, drama eklemek ve bir bahçeye ya da geçitlere ölçeklemek için kullanılabilir.

Glayöl ile kaplı bir patika
Glayöl ile kaplı bir patika

Hikayeyi beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş.

İlginizi Çekebilir : Pırıl pırıl siyah ve altın 15 zarif dekorasyon fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


(Bu Konuya Henüz Puan Verilmemiş. Siz Puan Vermek İster Misiniz
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.