Dekorasyonunuza Ferah Dokunuş ; Bitkiler

Son zamanlarda dekorasyonda yükselen bir değer olarak ev bitkileri revaçta. Doğayla iç içe yaşamak insanlara huzur verdiği gibi, stresten uzaklaştırma konusunda da oldukça başarılıdır. Özellikle şehir hayatında doğadan fazlasıyla uzak kalıyoruz. Stresimiz artarken, enerjimiz gittikçe azalıyor.

Masmavi gökyüzü ile yemyeşil ormanın buluştuğu uçsuz bucaksız yaylalarda yaşamayı kim istemez ki. Tabi ki  sürekli doğayla baş başa kalma imkanı  pek mümkün olmuyor. Bu nedenle evlerimizi ve çalışma alanlarımızı yeşillendirerek, bitkilerin huzur verici ortamından bir nebze de olsa bu şekilde yararlanmaya çalışıyoruz.

Bitkilerin Odamızdaki Önemi

Bitkiler, boyu ve türü fark etmeksizin, dekorasyona farklı bir hava katma konusunda fazlasıyla başarılılar. Aynı zamanda oda ambiyansını kolay ve ucuz yoldan değiştirici etkiye sahip olan bitkiler, her dekorasyona ve tarza da kolaylıkla uyum sağlayabiliyor olması, onları daha tercih edilebilir kılıyor.

 

Saksılı Bitkiler

Dekorasyon deyince artık akla koltuk, masa, perde ve halıdan oluşan ana unsurlar yanında daha çok ayrıştırıcı özellikleriyle aksesuarlar ve dekoratif duruşlarıyla saksılı bitkileri de gelmekte.

Bakımı ve canlılığını yitirmemesi için çaba sarf edildiği müddetçe yeşil ve çiçekli bitkiler evimize ayrıcalıklı bir kişilik katar.

Saksı Bitki Önerileri

Aşk merdiveni, kaktüsler, salon palmiyesi, limon ağacı, yuka,  kauçuk, benjamin gibi bitkiler hem yetiştirilmesi kolay ve de evde çok fazla yer kaplamayarak dekorasyonunuza farklılık sağlayacaktır. Yerleştirme açısından evin boş bir köşesine bir kaç çeşit bitkileri bir araya koyabiliriz.

Televizyon ünitelerinin yanlarını değerlendirebiliriz. Tavandan asılabilen sarkıtların içine saksı koyarak bitkilerimizi farklı konumlandırmış hem de görsel açıdan da zenginleştirebiliriz.

Paşa kılıcı, lavanta, aloevera, yasemin, kurdele çiçeği, orman sarmaşığı ve gardenya sağlıklı uyku için kullanılabilecek başlıca bitkilerdir. Uyku problemi yaşıyorsanız bu bitkileri uyuyacağınız ortama yerleştirdiğiniz takdirde rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Bitki dekorasyonu evinde bitki yetiştirmeyi severler için güzel bir alternatif olmakla beraber  bütçe açısından oldukça ulaşılabilir bir seçenektir. Bitkiler havasını güzelleştirirken, şehir hayatının kaosundan, stresinden bizi uzaklaştırır ve enerji olarak yenilenmemizi sağlar.

 

İlginizi Çekebilir : Huzur Veren Bohem Banyo Dekorasyonları başlıklı yazımızda bodem banyo modelleri, bohem banyo dekorasyonları ve bohem banyo modelleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.(Bu yazıya 1 kez oy verildi. Toplamda 5 puan üzerinden, 5,00 aldı.)
(Sizde Puan Vermek İster Misiniz?)
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.